5p
aktualności     spektakle     inne     multimedia     o teatrze     kalendarium              english version


5 Przypowieści, parakabaret


plakat
scenariusz: Mariusz Kozubek, Marcin Wąsowski, Piotr Chlipalski
reżyseria, scenografia: Mariusz Kozubek
choreografia, muzyka: w/w, Marcin Dzwonowski
premiera: 25 października 2003 r., Scena Ruiny, Gliwice

Oświadczenie:

"Parakabaret" z dwóch względów:

» po pierwsze niemożliwym wydaje się stworzenie kabaretu religijnego tak, by nie urazić czyichś uczuć religijnych (a do humoru nas ciągnie i nie umiemy śmiertelnie poważnie, więc nie umiemy też wyłącznie śmiertelnie poważnie o Bogu);

» po wtóre -- jest to mimo wszystko forma teatralna -- nad kołyską wróżka teatrem nas przeklęła, więc nawet gdybyśmy chcieli zająć się np. kładzeniem kostki brukowej to i tak w końcu wyjdzie nam z tego teatr (lepiej więc, że zajmujemy się teatrem -- lepiej dla świata, dla państwa lepiej zdecydowanie).

Dlatego nie tyle śmiejąc, co uśmiechając się do nowotestamentalnych bohaterów -- proponujemy widzowi godzinę intensywnej zabawy z całkiem sporą trzódką ewangelicznych postaci, ujętą w klamry pięciu przypowieści. A że przypowieści są nie tyle o baranach, wdowach i marnotrawnych synach co generalnie "o nas" -- odrobina satyry im nie zaszkodzi, może jedynie zaszkodzić nam (choć mówią, że generalnie satyra śmiertelnie nie szkodzi, a przykład paru królewskich błaznów ściętych przy zmianie pogody jest zaledwie wyjątkiem potwierdzającym regułę).

Zdajemy sobie sprawę, że ten nasz "uśmiech" może wydawać się kontrowersyjny, skoro jednak (uwaga! Autorytet!) sam kard. Ratzinger oficjalnie zostawia w Kościele nawias dla śmiechu (przywołując tradycję "śmiechu wielkanocnego" w liturgii pierwszych wieków) wierzymy, że ten moment ewangelicznej radości nie skończy się dla nas stosem.

Chroniąc się za autorytetami, chowamy się równocześnie za szanowanym ks. Twardowskim, który nie wahał się napisać na przekór ponurakom: "Boże po trzykroć Święty, Wszechmocny i Uśmiechnięty...". Jeśli i to nie pomoże, schowamy się przed rozsierdzoną publicznością w garderobie, rzucając jej na pożarcie kilka uprzednio przygotowanych manekinów woskowych, łudząco do nas podobnych.

Reasumując -- jest to premiera nie dla śmiertelnie oddanych pracownic pewnego Urzędu, nie dla słuchaczy pewnej Radiostacji oraz zdecydowanie nie dla tych, którym Pan Bóg nadepnął niechcący na poczucie humoru.

Pozostałych Państwa serdecznie zapraszamy!

obsada

Małgorzata Grund, Michał Głąb, Leszek Styś, Marcin Dzwonowski

oprawa muzyczna

Marcin Dzwonowski (instr. klawiszowe)

video: 5 Przypowieści, trailer (2003)

XviD, 720x576 (27M)
mpeg, 360x288 (22M)
DivX5, 360x288 (24M)
fragmenty, mp3:

» Syn Marnothrawny

[..] Parakabaret czy kabaret - zawsze pierwszym i ostatnim kryterium jego oceny jest śmiech publiczności. Sądząc po reakcjach widzów na premierze, ocena jest wysoka. [..] /Gliwicki Gość Niedzielny, 2003/ więcej »

Jeśli chcecie Państwo wesprzeć finansowo działalność Teatru „A” z Gliwic – można to zrobić wpłacając pieniądze na konto Stowarzyszenia Kulturalnego Pro – Scenium z Gliwic (prawnie reprezentującego Teatr „A”), koniecznie z dopiskiem: „na cele statutowe”
Dane do przelewu: · Stowarzyszenie Kulturalne Pro - Scenium · Gliwice, ul. Olchowa 48; 44-100 Gliwice · Pekao BP S.A. II Oddział w Gliwicach : 

95 1020 2401 0000 0202 0277 4990
© theatre A, ul. Olchowa 48, 44-100 Gliwice, PL · e-mail: biuro@teatr-a.art.pl · tel: +48 693 394 158
współpraca menadżerska: Kinga Zych · e-mail: managementconcert@o2.pl · tel: +48 696 015 368
---