agape
aktualności     spektakle     inne     multimedia     o teatrze     kalendarium              english version


Agape


plakat
scenariusz i reżyseria: Leszek Styś, Grażyna Styś
muzyka: Jacek Dzwonowski
scenografia (projekcje): Alicja Patyniak
kostiumy: Marek SteckoŚwiatło: Marek Stecko, Alicja Patyniak
projekty graficzne: Ewa Kutylak
pracownie: Angelika Chirowska, Małgorzata Grund, Magdalena Kocur, Grażyna Styś, Marcin Dzwonowski, Sebastian Rak, Marek Stecko

„Agape – widowisko zimowe” w wykonaniu Teatru „A” z Gliwic to barwny spektakl uliczny, który powstał na kanwie chrześcijańskiej legendy Kaftanik dla Dzieciątka. Prosta opowieść, której motto sprowadza się do biblijnego cytatu „bo jak śmierć potężna jest miłość”... a przecież nawet potężniejsza... W pewnym niemieckim miasteczku o nazwie Kresburg zegarowe dzwony wybijają Dzień Bożego Narodzenia z pięciominutowym opóźnieniem. Ta przekora wobec czasu, miarowo i nieuchronnie odliczającego ludzkie życie to owoc... roztargnienia Dzieciątka Jezus i upodobania do uczty (uściślijmy: uczty agape, nawiązującej do miłości „na krzyżu potwierdzonej”). O tym, że ze Śmiercią nie ma żartów przekonują perypetie króla Heroda, na modłę jasełkową przywodzone, co i całkiem poważne „tańce Śmierci”, tańczone w rytm epidemii pustoszących Europę wieków średnich. Rzecz jasna, nadzienie widowiska zimowego, wpisującego się w aurę Świąt Bożego Narodzenia, z założenia jest słodkie i ciepłe, a wszystko zostaje podane w lukrze radości i posypce nadziei – czyli wedle przepisu świątecznego...


„Agape...” - to spektakl plastyczny, w obrazach nawiązujący do średniowiecznych placów miejskich (podpatrzonych na płótnach mistrzów niderlandzkich), scenograficznie inspirowany topografią Zaświatów, rodem z późnośredniowiecznych misteriów - widowisk religijnych, spektakularnych form teatralnych, które „brały w posiadanie” miejskie place na całe tygodnie, gromadząc dzień w dzień miejską społeczność (pod nieobecność, trudno uwierzyć, tv shows). Mając na uwadze widzów przytupujących na mrozie, twórcy ograniczyli artystyczną wypowiedź do niespełna godziny – przeżywanej za to intensywne. W widowisku jest miejsce na teatr lalkowy, teatr cieni, staropolskie teksty pastorałkowe – wypowiedziane i wyśpiewane. To wszystko skąpane w tajemniczym, miękkim świetle krakowskich szopek i w sugestywnej ilustracji muzycznej, rzewnej kiedy trzeba – jak na polską kantyczkę przystało.


Prapremiera: w ramach Gliwickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego 22.12.13 r. (nd), godz.17:30; Rynek Gliwice


Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.

Projekt dofinansowany z budżetu Województwa Śląskiego.


obsada

Teatr „A” w składzie:

Angelika Chirowska, Małgorzata Grund, Brygida Pieszka, Grażyna Styś, Marcin Dzwonowski, Sebastian Rak, Marek Stecko, Leszek StyśJeśli chcecie Państwo wesprzeć finansowo działalność Teatru „A” z Gliwic – można to zrobić wpłacając pieniądze na konto Stowarzyszenia Kulturalnego Pro – Scenium z Gliwic (prawnie reprezentującego Teatr „A”), koniecznie z dopiskiem: „na cele statutowe”
Dane do przelewu: · Stowarzyszenie Kulturalne Pro - Scenium · Gliwice, ul. Olchowa 48; 44-100 Gliwice · Pekao BP S.A. II Oddział w Gliwicach : 

95 1020 2401 0000 0202 0277 4990
© theatre A, ul. Olchowa 48, 44-100 Gliwice, PL · e-mail: biuro@teatr-a.art.pl · tel: +48 693 394 158
współpraca menadżerska: Kinga Zych · e-mail: managementconcert@o2.pl · tel: +48 696 015 368
---