benedicti
aktualności     spektakle     inne     multimedia     o teatrze     kalendarium              english version


Oratorium Benedicti

plakat
tekst:Mariusz Kozubek (z wykorzystaniem tekstów oryginalnych)
muzyka: Mariusz Kozubek, Marcin Dzwonowski

Światowa prapremiera widowiska odbyła się 14 czerwca 2000 w Warszawie, podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny.

Trwający godzinę spektakl został przygotowany jako ekspresyjna forma instrumentalno-wokalna, łącząca różnorodne stylistyki muzyczne - od muzyki gregoriańskiej, przez formy renesansowe, klasycystyczne, romantyczne po jazz i motywy folkowo-popowe.

Prapremiera utworu była związana z beatyfikacją czterech męczenników ze Zgromadzenia Słowa Bożego (Księża Werbiści), której dokonał Papież. Na libretto składają się więc fragmenty tradycyjnych modlitw "werbistowskich", ale i hymny chrześcijańskie ("Veni Creator"), antyfony ("Regina Caeli") oraz teksty biblijne (Fragmenty Księgi Izajasza - Pieśni o Słudze Jahwe i cytaty z Apokalipsy Św. Jana).

Scenariusz Oratorium prowadzi ku refleksji nad tajemnicą świętości. Teksty z Requiem, zestawione z obrazami Cierpiącego Sługi Jahwe oraz z wizją Nowego Jeruzalem składają się na przekaz pełen nadziei. Ekspresję słów i muzyki dopełnia spektakl światła, wydobywającego z mroku przestrzeni sakralnej świątyń korespondujące z treścią Oratorium znaki plastyczne. Programowa oszczędność środków teatralnego wyrazu prowadzi widza w pejzaż rozciągający się "po drugiej stronie" znaków. Oratorium "Benedicti" to zaproszenie do podróży w świat dyskretnego piękna, harmonii i światła. Teatr i muzyka stające się kontemplacyjną modlitwą człowieka.

obsada

Obsada premiery: Mariusz Kozioł i Marzena Lamch oraz Dominika Płonka, Grażyna Kusyk, Leszek Styś, Mariusz Kozubek

oprawa muzyczna

Marcin Dzwonowski (instr. klawiszowe), Robert Gliński (gitary), Marcin Lamch (kontrabas, gitara basowa), Adam Szuraj (perkusja, instr. perkusyjne), Dominika Płonka (flety) oraz Kwartet Smyczkowy "Altravolta" w składzie: Leszek Sojka (I skrzypce), Jacek Dzwonowski (II skrzypce), Bartłomiej Bunio (altówka), Michał Lech (wiolonczela)

fragmenty, mp3:

» Veni Sancte Spiritus
» ŚwięciCD: "Benedicti & PnP"

Jeśli chcecie Państwo wesprzeć finansowo działalność Teatru „A” z Gliwic – można to zrobić wpłacając pieniądze na konto Stowarzyszenia Kulturalnego Pro – Scenium z Gliwic (prawnie reprezentującego Teatr „A”), koniecznie z dopiskiem: „na cele statutowe”
Dane do przelewu: · Stowarzyszenie Kulturalne Pro - Scenium · Gliwice, ul. Olchowa 48; 44-100 Gliwice · Pekao BP S.A. II Oddział w Gliwicach : 

95 1020 2401 0000 0202 0277 4990
© theatre A, ul. Olchowa 48, 44-100 Gliwice, PL · e-mail: biuro@teatr-a.art.pl · tel: +48 693 394 158
współpraca menadżerska: Kinga Zych · e-mail: managementconcert@o2.pl · tel: +48 696 015 368
---