bohm
aktualności     spektakle     inne     multimedia     o teatrze     kalendarium              english version


Budowa Niezrealizowanego Projektu Dominikusa Böhma (happening)


17 września 2006 r na gliwickim Placu Krakowskim odbył się happening będący "dodatkiem nadzwyczajnym" do gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego - "Budowa niezrealizowanego projektu Dominkusa Böhma". Instalacja wysokiej na 10 metrów świątyni, "z ducha Böhm'owskiej", w sposób symboliczny przywróciła Gliwicom ten nigdy nie zrealizowany (zgłoszony na konkurs w 1926 roku) niezwykły projekt.

O godz. 14.00 symboliczną łopatę pod nowy obiekt wbił prezydent Zygmunt Frankiweicz, tym samym rozpoczynając trwający osiem godzin happening - budowę. Zwieńczeniem dzieła była niezwykła iluminacja zbudownej "świątyni", która niczym wielki lampion świeciła jeszcze godzinę na Placu Krakowskim.

Przedsięwzięcie zrealizował gliwicki Teatr "A" we współpracy z Samorządem Miasta Gliwice.

Dominikus Böhme został sprowadzony na Śląsk pod koniec lat dwudziestych przez niemieckich planistów, opracowujących w tym czasie projekt połączenia w integralną całość trzech, pozostających w granicach Niemiec, miast -- Gliwic, Zabrza i Bytomia. Ogromne urbanistyczne przedsięwzięcie przyciągało w owym czasie wielu wybitnych niemieckich architektów, wśród których prace Böhma (te zrealizowane w Zabrzu, jak i nie zrealizowane, zachowane w fazie projektów) wydają się być szczególne.

O ile w Zabrzu udało się zrealizować kilka projektów kolońskiego architekta (unikatowy kościół p.w. św. Józefa, kościół p.w. św. Kamila), o tyle epizod gliwicki wiąże się z dwoma niezwykłymi projektami kościoła dla Gliwic z roku 1926. Świątynia miała zostać wzniesiona na Zatorzu, u zbiegu ulic Poniatowskiego (wtedy Leipzigerstrase) i Okrzei (Stadwaldstrase) w miejscu obecnego kościoła p.w. Chrystusa Króla.

Zachowane szkice owej świątyni, tak pierwsza, jak i druga propozycja, przekonują o niezwykłym talencie ich twórcy. Niestety oba projekty, zbyt awangardowe, zapewne za drogie w realizacji, nigdy nie doszły do skutku. W planowanym miejscu powstał ostatecznie kościół autorstwa architekta wiedeńskiego, Karla Mayra -- urokliwy, oszczędniejszy, choć znacznie mniej wizjonerski.

Projekty Dominikusa Böhma wyrosły z symbiozy doświadczeń Neues Bauen, swobodnie interpretowanej tradycji i wymagań ruchu odnowy liturgicznej. Böhm bowiem nie dał się zamknąć w wymaganiach funkcjonalizmu, sięgając do znamienitych tradycji architektury. Jego twórczość przesiąknięta była duchem liturgicznej odnowy, zapowiadającej reformy Soboru Watykańskiego II. Johannes van Acken, teoretyk architektury inspirowanej odnową liturgiczną, nazywa kolońskiego twórcę klasykiem tego nurtu. Warto wspomnieć, że projekty Böhma, te zrealizowane i te pozostawione w projektach, opierały się na koncepcjach luministycznych, kładących nacisk na szczególne znaczenie światła we wnętrzach świątynnych.

obsada

Teatr "A"

video: Budowa Świątyni (happening), trailer (2006)

mpeg, 360x288 (25M)
XviD, 720x576 (46M)


Jeśli chcecie Państwo wesprzeć finansowo działalność Teatru „A” z Gliwic – można to zrobić wpłacając pieniądze na konto Stowarzyszenia Kulturalnego Pro – Scenium z Gliwic (prawnie reprezentującego Teatr „A”), koniecznie z dopiskiem: „na cele statutowe”
Dane do przelewu: · Stowarzyszenie Kulturalne Pro - Scenium · Gliwice, ul. Olchowa 48; 44-100 Gliwice · Pekao BP S.A. II Oddział w Gliwicach : 

95 1020 2401 0000 0202 0277 4990
© theatre A, ul. Olchowa 48, 44-100 Gliwice, PL · e-mail: biuro@teatr-a.art.pl · tel: +48 693 394 158
współpraca menadżerska: Kinga Zych · e-mail: managementconcert@o2.pl · tel: +48 696 015 368
---