exultet
aktualności     spektakle     inne     multimedia     o teatrze     kalendarium              english version


Exultet


plakat
scenariusz, reżyseria: Mariusz Kozubek
muzyka: Jacek Dzwonowski
kostiumy: Marek Stecko
scenografia, choreografia: teatr A

premiera niemiecka:20 sierpnia 2005, Stary Rynek, Oberhausen premiera polska:24 września 2005, Plac Krakowski, Gliwice

"Exultet" to kolejna próba twórczej adaptacji języka spektakli ulicznych. Ogień i woda są głównymi tematami obrzędowego widowiska, rozgrywającego się na pograniczu teatru i ekstatycznego misterium. Spektakularne piękno tych pierwotnych żywiołów – to estetyczny obszar, w jakim rozgrywać się widowisko "Exultet". Aktorzy Teatru "A" chcą zaprosić widzów do przeżycia wyjątkowego zdarzenia teatralnego, odwołującego się do najbardziej pierwotnych doświadczeń człowieka. Widowisko jest podróżą do świata dawno zapomnianego – pamięć o nim trwa jednak w najgłębszych pokładach podświadomości.

W warstwie treściowej spektakl inspirowany jest tzw. "rytami przejścia" – obecnymi w kulturach różnych ludów ceremoniami inicjacji, umierania i rodzenia się na nowo, zmiany statusu społecznego i religijnego jednostki. Człowiek poprzez nie stawał się "kimś nowym", obrzędy te "namaszczały" go do pełnienia nowych funkcji w społeczności, precyzyjnie określały jego nową tożsamość.

Spektakl opowiada historię człowieka – "everymana". Jego "stawanie się" i "ostateczna przemiana" dokonują się w symbolicznej podróży, inspirowanej legendami o poszukiwaniu Ognistego Ptaka. Topos wędrówki, objawianie się "Nadprzyrodzoności", "exodus" i ostateczny moment mistycznej "przemiany" to podstawowe elementy składające się na teatralną opowieść. Uniwersalność tematu w głównej mierze zasadza się na przenikaniu się i syntezie tradycji obecnych w różnych przekazach kulturowych – począwszy od ekstatycznych, pierwotnych obrzędów magiczno-religijnych, a skończywszy na tradycji judeo-chrześcijańskiej z jej koncepcją Paschy i Sakramentów.

obsada

Leszek Styś, Małgorzata Grund, Angelika Chirowska, Patryk Nowacki, Adam Bismor, Marek Stecko.

oprawa muzyczna

Marcin Dzwonowski, Grażyna Styś (voc.) Łukasz Grund, Jacek Dzwonowski (gościnnie)

video: Exultet, trailer (2005)

XviD, 720x576 (62M)
DivX5, 720x576 (31M)

The impression is that Theatre A reasons and make judgments on the topic of God and human within the trinity of a Christian paradigm but by using the tools of the Eastern philosophy and mystics in which fire and water are much more than designations. /Varna Summer, Bulgaria, May 2006/ więcej »


DVD: "Genesis"
+fragmenty: Apokalipsa & Exultet

Jeśli chcecie Państwo wesprzeć finansowo działalność Teatru „A” z Gliwic – można to zrobić wpłacając pieniądze na konto Stowarzyszenia Kulturalnego Pro – Scenium z Gliwic (prawnie reprezentującego Teatr „A”), koniecznie z dopiskiem: „na cele statutowe”
Dane do przelewu: · Stowarzyszenie Kulturalne Pro - Scenium · Gliwice, ul. Olchowa 48; 44-100 Gliwice · Pekao BP S.A. II Oddział w Gliwicach : 

95 1020 2401 0000 0202 0277 4990
© theatre A, ul. Olchowa 48, 44-100 Gliwice, PL · e-mail: biuro@teatr-a.art.pl · tel: +48 693 394 158
współpraca menadżerska: Kinga Zych · e-mail: managementconcert@o2.pl · tel: +48 696 015 368
---