genesis
aktualności     spektakle     inne     multimedia     o teatrze     kalendarium              english version


Genesis


plakat
scenariusz: (na podstawie pierwszych 9 rozdziałów Księgi Rodzaju)
Mariusz Kozubek
reżyseria: Mariusz Kozubek
muzyka: Jacek Dzwonowski


scenografia, choreografia: teatr A

?wiat?a: Robert Wal
premiera niemiecka: 25 września 2004 r., Stary Rynek, Oberhausen
premiera polska: 2, 3 października 2004 r., plac przy Scenie Ruiny, Gliwice

Widowisko uliczne oparte na pierwszych dziewięciu rozdziałach Księgi Rodzaju. Sztuka zrealizowana jest w konwencji teatru totalnego, obfitując w różnorakie środki wyrazu.

Spektakl Teatru"A" jest próbą plastycznej interpretacji starożytnych obrazów. Na jej kształt wpłynęły wizje literackie, muzyczne, plastyczne i filozoficzne kreślone przez wybitnych artystów i myślicieli europejskich. Interpretacja ta jest jednak na wskroś współczesna -- odwołując się do znanych powszechnie wątków Teatr "A" pyta o ich znaczenie w dzisiejszym świecie. Czerpiąc ze wspólnej, europejskiej tradycji pyta o to, co w niej nadal aktualne i żywotne.

Archetypiczny tekst, przez wieki interpretowany na różne sposoby, wywarł fundamentalny wpływ na kształt europejskiej wyobraźni. To jemu zawdzięczamy żywotne koncepcje pochodzenia świata i człowieka, koncepcję winy i zadośćuczynienia, wreszcie koncepcję utraconego i odzyskanego na powrót raju.

Muzyka Jacka Dzwonowskiego, sześciometrowe ekrany z projekcjami multimedialnymi zestawiającymi wybitne dzieła malarskie ze współczesnym video-artem, bogata i funkcjonalna scenografia: bombastyczne kostiumy, szczudła, kukły, ogromne machiny i żywy ogień przeprowadzą widza od Stworzenia, poprzez Upadek, aż do Potopu.

obsada

Małgorzata Grund, Magdalena Kocur, Grażyna Styś, Maciej Omylak, Sebastian Rak, Jacek Dzwonowski, Marcin Dzwonowski, Mariusz Kozubek, Marek Stecko, Leszek Styś, Łukasz Grund, Aleksandra Rozmysłowska, Fibryl (gościnnie)

oprawa muzyczna

muzyka elektroniczna + Jacek Dzwonowski (skrzypce)

video: Genesis, trailer (2005)

XviD, 720x576 (62M)
DivX5, 720x576 (31M)
fragmenty, mp3:

» Drzewo poznania
» Dzień szósty i siódmy
» Początek

[..] Długi zachwycony aplauz otrzymali artyści, którzy od choreografii przez muzykę do scenografii wszystko wykonali sami, aż na dobry koniec arka Noego wypłynęła w morze i głos z nieba oznajmił nowy początek. [..] /Neue Rhein/Ruhr Zeitung, 27.09.2004/ więcej »


DVD: "Genesis"
+fragmenty: Apokalipsa & Exultet

Jeśli chcecie Państwo wesprzeć finansowo działalność Teatru „A” z Gliwic – można to zrobić wpłacając pieniądze na konto Stowarzyszenia Kulturalnego Pro – Scenium z Gliwic (prawnie reprezentującego Teatr „A”), koniecznie z dopiskiem: „na cele statutowe”
Dane do przelewu: · Stowarzyszenie Kulturalne Pro - Scenium · Gliwice, ul. Olchowa 48; 44-100 Gliwice · Pekao BP S.A. II Oddział w Gliwicach : 

95 1020 2401 0000 0202 0277 4990
© theatre A, ul. Olchowa 48, 44-100 Gliwice, PL · e-mail: biuro@teatr-a.art.pl · tel: +48 693 394 158
współpraca menadżerska: Kinga Zych · e-mail: managementconcert@o2.pl · tel: +48 696 015 368
---