historyja
aktualności     spektakle     inne     multimedia     o teatrze     kalendarium              english version


Historyja o Śmierci i Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim


plakat
scenariusz: fragmenty „Historyji o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, Psalmów w przekładzie J. Kochanowskiego oraz pasyjnych tekstów staropolskich
reżyseria i opracowanie tekstów: Mariusz Kozubek
muzyka: da Palestrina, M. Gomułka
muzyka oryginalna i instrumentacje: Marcin Dzwonowski
kostiumy: Marek SteckoKolejna premiera autorskiego Teatru „A” bierze inspirację z kultury staropolskiej – z tekstów, obrzędów i teatralnej tradycji, będących do dziś żywym źródłem dla nowożytnego teatru europejskiego (starczy przypomnieć choćby słynne spektakle Dejmka, Osterwy i Schillera).

Fakty związane z okresem Wielkiego Postu i Zmartwychwstania, opowiedziane w tkliwej poetyce „Lamentu Świętokrzyskiego”, barwnym językiem „Historyji o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka, wreszcie subtelnym pięknem psalmów w przekładzie Jana Kochanowskiego i tradycyjnych pieśni liturgicznych składają się na scenariusz teatralnego widowiska.

„Historyja...” Teatru A jest spektaklem zanurzonym w tradycji (staropolska obrzędowość pasyjna i wielkanocna, muzyka autorstwa Gomółki i Palestriny). Jednakże równocześnie szuka dialogu ze współczesnym widzem. To nie jest spektakl wiernie rekonstruujący dawne widowiska pasyjne (choć opowieść snuta jest przez teatralne Bractwo Męki Pańskiej i zawiera mnóstwo odniesień do średniowiecznej praktyki wystawienniczej). W dawnym tekście, wrażliwości, dowcipie szuka Teatr A jak najbardziej współczesnych odniesień. Spektakl jest nie tyle próbą wskrzeszenia dawnej rzeczywistości – co dialogiem ze współczesnym widzem, przypadkowym, najczęściej nie posiadającym przygotowania teatralnego. Pełni – trochę „po drodze” -  funkcje edukacyjne, wprowadzając nie tylko w świat historii europejskiego teatru,  ale i średniowiecznej i renesansowej literatury, plastyki i muzyki. Jednak przede wszystkim chce oczarować i porwać fascynującą, pełną dramatyzmu i humoru opowieścią, która nie tyle koncentruje się na „wykładni dogmatów”, co raczej dobrodusznie uśmiecha się do ludzkich przywar i ułomności ujawniających się szczególnie wyraźnie w nieporadnym zetknięciu z Nadprzyrodzonością.

Daleko temu spektaklowi do powagi i zadęcia tradycyjnych spektakli pasyjnych. Koncentracja na wydarzeniach po Ukrzyżowaniu już dla Mikołaja z Wilkowiecka stała się okazją do karkołomnego – wydawałoby się – żartu na tematy całkiem biblijne. Niezwykłe powodzenie tekstu, wystawianego co rusz przez polskie teatry dramatyczne zachęciło i zespół Teatru „A” do odkrycia własnych, intrygujących treści, wpisujących się w dotychczasowy dorobek repertuarowy sceny. Doświadczenie zdobyte przy produkcji różnorakich form teatralno-muzycznych – jak zapewniają twórcy – z pewnością przełoży się na interesujący, niebanalny kształt planowanej inscenizacji, próbującej łączyć stare z nowym, wzruszenie z humorem, ekspansywną widowiskowość z intymnym pięknem staropolskiej poezji.

„Chcieliśmy wydobyć z staropolskich tekstów” - mówi Mariusz Kozubek, reżyser spektaklu i autor literackiej adaptacji tekstów - „ich trochę już zatratą dla współczesnego odbiorcy aktualność i czytelność. Unikaliśmy jak ognia wszelkich niezrozumiałych już dziś słów, przekładając je na współczesny polski. Szukaliśmy anegdoty, bawiąc się pysznym i dosadnym staropolskim humorem. Ten spektakl skrzy się dowcipem dobrze rozbrajającym patetyczność i koturnowość towarzyszącą czasem naszej wierze. Prowadzi nas do świata w którym biblijne sytuacje są cudownie powszednie, namacalne, zdolne nieomal przytrafić się każdemu z nas bez anielskich pień i grzmotu trąb. Mam nadzieję, że będzie i dla widzów – tak jak stał się dla nas – ożywczą podróżą w wytarte już czasem, mało wyraziste obszary najważniejszych treści naszej wiary.”

Spektakl powstał dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Śląskiego, dziękujemy.

obsada

Małgorzata Grund, Magdalena Kocur, Grażyna Styś, Marek Stecko, Marcin Dzwonowski, Mariusz Kozubek, Leszek Styś

instrumentaliści: Marcin Dzwonowski (flet), Jacek Dzwonowski (skrzypce)

video: Historyja o Śmierci i Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim (2009)

DivX5, 720x576 (40M)


Jeśli chcecie Państwo wesprzeć finansowo działalność Teatru „A” z Gliwic – można to zrobić wpłacając pieniądze na konto Stowarzyszenia Kulturalnego Pro – Scenium z Gliwic (prawnie reprezentującego Teatr „A”), koniecznie z dopiskiem: „na cele statutowe”
Dane do przelewu: · Stowarzyszenie Kulturalne Pro - Scenium · Gliwice, ul. Olchowa 48; 44-100 Gliwice · Pekao BP S.A. II Oddział w Gliwicach : 

95 1020 2401 0000 0202 0277 4990
© theatre A, ul. Olchowa 48, 44-100 Gliwice, PL · e-mail: biuro@teatr-a.art.pl · tel: +48 693 394 158
współpraca menadżerska: Kinga Zych · e-mail: managementconcert@o2.pl · tel: +48 696 015 368
---