iluminacje
aktualności     spektakle     inne     multimedia     o teatrze     kalendarium              english version


Iluminacje

Scenariusz i reżyseria: Leszek Styś Muzyka: Jacek Dzwonowski, Marcin Dzwonowski Projekcje multimedialne: Mariusz Kozubek Światła: Marek Stecko Scenografia: Teatr „A”

Iluminacje – rzecz o św. Benedykcie z Nursji

W sandomierskim kościele św. Michała znajduje się bogato zdobiona barokowa ambona – pomyślana została jako dostojne drzewo, które wyrasta korzeniami z sylwetki uśpionego Benedykta z Nursji. Powyżej, w rozłożystych konarach, znajdują się wybitni Benedyktyni i Ojcowie Kościoła, „dłużnicy” duchowej tradycji, zapisanej przez św. Benedykta w zakonnej regule około roku 530.

W 1964 r. papież Pawłeł VI, podczas Soboru Watykańskiego II ogłosił św. Benedykta z Nursji Patronem Europy. W ten sposób dopowiedziano historię – niezwykły, charyzmatyczny człowiek odcisnął bowiem piętno na szeroko pojmowanej kulturze chrześcijańskiej Europy. Od reformy życia zakonnego począwszy, po kształtowanie chrześcijańskiego etosu, opartego na umiejętnym zachowaniu proporcji między czynnym i kontemplacyjnym charakterem życia – słynna formuła Ora et labora (módl się i pracuj) – dzieło Benedykta zaważyło na kształcie współczesnej Europy. Nic zatem dziwnego, że sylwetka założyciela klasztoru na Monte Cassino niezmiennie fascynuje i intryguje artystów.

Artyści Teatru „A” z Gliwic przygotowali spektakl/widowisko – plastyczną opowieść, opartą na barwnych dziejach Benedykta z Nursji. Nie roszcząc pretensji do „wiernej rekonstrukcji” epoki, czy też do rewelacyjnych odkryć w biografii Świętego – pragną zabrać widzów w podróż do czasów, w których zwykliśmy upatrywać początków europejskiego średnowiecza. Kiedy upada definitywnie Cesarstwo Zachodniorzymskie, wrażliwy młodzieniec, syn właściciela ziemskiego z Umbrii zapragnął odbyć literackie studia w Rzymie. Tu rozpoczyna się, opowiadana w sekwencji sugestywnych, plastycznych epizodów (w nawiązaniu do iluminacji, zdobiących dawne manuskrypty), odwołujących się m.in. do tradycji średniowiecznych form teatralnych – opowieść o Benedykcie. Jego ucieczka od miejskiego zgiełku, życie pustelnicze, asceza, pierwsi współbracia, ustanowienie Reguły, wzniesienie klasztoru na Monte Cassino, wreszcie przyjęta ze spokojem „śmierć oswojona”. Umiera Człowiek, jego dzieło jednak pozostaje żywe - „rozświetlając” (iluminując) kulturę Europy.

Dobre widowisko plenerowe rządzi się swoimi, spektakularnymi prawami – nie inaczej jest i tym razem. Iluminacje to okazja do oglądania działań artystycznych, które dzieją się symultanicznie w kilku miejscach. Widowisku towarzyszy muzyka i multimedialne projekcje, nawiązujące do malarstwa, czy szerzej do sztuki. Pojawiają się elementy technik fire - show, postaci na szczudłach, ruchome mansjony (inspirowane teatrem średniowiecznym, renesansowym). Kolejne już widowisko uliczne w wykonaniu Teatr „A”, gwarantuje pożywną, efektownie podaną opowieść o człowieku niezwykłym, który według relacji pierwszej biografii, pióra papieża św. Grzegorza Wielkiego przed śmiercią miał „ujrzeć światło” - światło, które na całe wieki iluminowało karty nowożytnej Europy.

Premiera: 1 lipca 2011 r. w Koszęcinie (siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny) w ramach Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych i Muzycznych „Śląskiego Ogrodu Sztuk” Pod Patronatem Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

obsada

Angelika Chirowska, Małgorzata Grund, Magdalena Kocur, Grażyna Styś, Marcin Dzwonowski, Mariusz Kozubek, Marek Stecko, Leszek StyśJeśli chcecie Państwo wesprzeć finansowo działalność Teatru „A” z Gliwic – można to zrobić wpłacając pieniądze na konto Stowarzyszenia Kulturalnego Pro – Scenium z Gliwic (prawnie reprezentującego Teatr „A”), koniecznie z dopiskiem: „na cele statutowe”
Dane do przelewu: · Stowarzyszenie Kulturalne Pro - Scenium · Gliwice, ul. Olchowa 48; 44-100 Gliwice · Pekao BP S.A. II Oddział w Gliwicach : 

95 1020 2401 0000 0202 0277 4990
© theatre A, ul. Olchowa 48, 44-100 Gliwice, PL · e-mail: biuro@teatr-a.art.pl · tel: +48 693 394 158
współpraca menadżerska: Kinga Zych · e-mail: managementconcert@o2.pl · tel: +48 696 015 368
---