jonasz
aktualności     spektakle     inne     multimedia     o teatrze     kalendarium              english version


Jonasz


plakat
scenariusz, reżyseria: Mariusz Kozubek
muzyka: Marcin Dzwonowski
choreografia, scenografia: Marek Stecko

"JONASZ" - opowieść o człowieku, który próbował przechytrzyć Pana Boga. Opowieść o Bogu, który troskliwie szuka człowieka i "pisze prosto" na koślawych ludzkich wyborach.

Pierwsza sceniczna realizacja Teatru "A"; oparta na starotestamentalnej Księdze Jonasza, opowiada historię proroka mimo woli, któremu nie w smak powierzona misja.

Ów sprawiedliwy, wyrwany z "bezpiecznej religijności", zostaje posłany do ludu Niniwy, by wieszczyć zagładę i skłonić do nawrócenia. O ile łatwo jest wierzyć Jonaszowi w nieuchronną zagładę grzeszników, o tyle nie pojmuje zupełnie przedziwnej "ekonomii Bożego miłosierdzia", nie pomnej, w obliczu szczerego nawrócenia, haniebnie grzesznego wcześniejszego życia Niniwitów.

Króciutka Księga Jonasza obfituje w dramatyczne zwroty akcji, w krnąbrnym proroku pozwala odnajdywać soczystą, niezwykle aktualną postać. I właśnie owa uniwersalność jonaszowych rozterek "uwiodła" twórców spektaklu, dla których przekaz biblijny nigdy nie traci na aktualności, co najwyżej domaga się wysiłku czytania go na nowo.

"Jonasz" opowiedziany jest językiem lekkim. Prorok, który wadzi się ze swoim Bogiem, wylewa żale, podejmuje próbę "przechytrzenia" Najwyższego, by ostatecznie doświadczyć przemiany, jest postacią na poły komiczną, na poły tragiczną, niedookreśloną - w obliczu Tajemnicy.

Lekka forma przekazu, nie krępuje więc mistyki, która wnika łagodnie w tkankę spektaklu, przy wydatnej pomocy muzyki, towarzyszącej całemu przedstawieniu.

Teatr "A" w spektaklu "Jonasz" zaprasza widzów do odbycia, z najekscentryczniejszym być może biblijnym prorokiem, podróży, u kresu której czeka cud przewyższający niezwykłością nawet trzydniową podróż w wielorybich trzewiach - cud przemiany serca grzesznika.

obsada

Leszek Styś (Jonasz), Grażyna Styś (Pirat I, Królowa II, Robaczek Zenobiusz, papuga Wilma), Michał Głąb (Prorok, Kapitan, Król Niniwy)(Angelika Chirowska) Małgorzata Grund (Pani Jonaszowa, Królowa I)

oprawa muzyczna

Marcin Dzwonowski (klarnet, inst. klawiszowe) (gościnnie) Jacek Dzwonowski (skrzypce)

video: Jonasz, trailer (2002)

XviD, 720x576 (8M)
mpeg, 360x288 (4.5M)
DivX5, 360x288 (7M)
fragmenty, mp3:

» Obudź się
» Modlitwa JonaszaCD: "Tobiasz & Jonasz"

Jeśli chcecie Państwo wesprzeć finansowo działalność Teatru „A” z Gliwic – można to zrobić wpłacając pieniądze na konto Stowarzyszenia Kulturalnego Pro – Scenium z Gliwic (prawnie reprezentującego Teatr „A”), koniecznie z dopiskiem: „na cele statutowe”
Dane do przelewu: · Stowarzyszenie Kulturalne Pro - Scenium · Gliwice, ul. Olchowa 48; 44-100 Gliwice · Pekao BP S.A. II Oddział w Gliwicach : 

95 1020 2401 0000 0202 0277 4990
© theatre A, ul. Olchowa 48, 44-100 Gliwice, PL · e-mail: biuro@teatr-a.art.pl · tel: +48 693 394 158
współpraca menadżerska: Kinga Zych · e-mail: managementconcert@o2.pl · tel: +48 696 015 368
---