kadisz
aktualności     spektakle     inne     multimedia     o teatrze     kalendarium              english version


Kadisz


plakat
scenariusz, reżyseria: Mariusz Kozubek
muzyka: Jacek Dzwonowski
kostiumy:Marek Stecko
scenografia i choreografia:teatr A

premiera: 9 listopada 2006 r., Gliwicki Rynek, godz. 19.00

Premiera spektaklu miała miejsce w rocznicę Nocy Kryształowej (wtedy spłonęła między innymi gliwicka synagoga).

Nazwa "Noc Kryształowa" wzięła się od widoku, jaki w nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. przedstawiały ulice niemieckich miast, zasypane odłamkami szkła witrynowego. Taki był spektakularny efekt antysemickich zamieszek wywołanych przez funkcjonariuszy SD, SS i Gestapo (tragicznej nocy mordowano Żydów, osadzono ich w więzieniach, niszczono domy i synagogi).

Inspiracją spektaklu stała się tamta dramatyczna konfrontacja dwóch totalnie odmiennych światów. Z jednej strony była Cywilizacja Panów próbująca podporządkować sobie rzeczywistość w zgodzie z paradygmatem nacjonalistycznej ekskluzywności, inżynierią społecznego porządku, wizją Nadczłowieka – z drugiej Naród Wybrany, Dziedzic Bożej Obietnicy, potomstwo Abrahama który usłyszał: "Uczynię z Ciebie wielki naród, będę Ci błogosławił (...) Przez Ciebie będą otrzymywały błogosławieństwo ludy całej ziemi".(Rdz. 12,2-3)

Spektakl Teatru A, odwołując się do historycznych wydarzeń, próbuje jednocześnie dostrzec to, co w nich najbardziej uniwersalne. Dramat, rodzący się ze zderzenia tamtych historycznych rzeczywistości stale się powtarza - co rusz człowiek, roszcząc sobie przywilej stanowienia ludzkiego prawa popada w konflikt nie tylko z drugim człowiekiem, ale także z sobą, ze światem – zaś w konsekwencji (a może już u samego początku) z samym Stwórcą. Świat, który próbuje się przebudowywać na modłę swojej szalonej pychy staje się w konsekwencji karykaturą samego siebie, zaś pogrążając w zamęcie wojen całe narody - w końcu pożera własnych konstruktorów.

Spektakl odwołuje się do wielu tropów kulturowych - obok symboliki figur geometrycznych, znaków, świąt żydowskich, liczb i motywów biblijnych - obficie czerpie z popkultury; zaś w warstwie wizualnej z obrazów Marca Chagalla. Na spektakularne widowisko uliczne składa się żonglerka, ekwilibrystyka, duże formy scenograficzne i ogień.

obsada

Małgorzata Grund, Magdalena Kocur, Grażyna Styś, Maciej Omylak, Marcin i Jacek Dzwonowscy, Mariusz Kozubek, Marek Stecko, Leszek Styś.

oprawa muzyczna

Autorska muzyka, specjalnie napisana do spektaklu, jest fuzją folku, brzmień orkiestralnych i syntetycznych. Kończąca spektakl żydowska modlitwa Kadisz została zaśpiewana przez nieżyjącą już izraelską wokalistkę Ofrę Hazę.

video: Kadisz, trailer (2006)

DivX5, 720x576 (31M)
XviD, 720x576 (62M)

Widowisko uliczne "Kadisz" zaczarowało widzów. Ważna i trudna tematyka "Nocy Kryształowej" nie tylko zmusiła do refleksji. Pozwoliła niemal ją przeżyć! /Dziennik Zachodni, 17.11.2006/ więcej »

Jeśli chcecie Państwo wesprzeć finansowo działalność Teatru „A” z Gliwic – można to zrobić wpłacając pieniądze na konto Stowarzyszenia Kulturalnego Pro – Scenium z Gliwic (prawnie reprezentującego Teatr „A”), koniecznie z dopiskiem: „na cele statutowe”
Dane do przelewu: · Stowarzyszenie Kulturalne Pro - Scenium · Gliwice, ul. Olchowa 48; 44-100 Gliwice · Pekao BP S.A. II Oddział w Gliwicach : 

95 1020 2401 0000 0202 0277 4990
© theatre A, ul. Olchowa 48, 44-100 Gliwice, PL · e-mail: biuro@teatr-a.art.pl · tel: +48 693 394 158
współpraca menadżerska: Kinga Zych · e-mail: managementconcert@o2.pl · tel: +48 696 015 368
---