kwidam
aktualności     spektakle     inne     multimedia     o teatrze     kalendarium              english version


Kwidam - Rzeczy Ostatnie


plakat
scenariusz, reżyseria: Mariusz Kozubek
muzyka: Marcin i Jacek Dzwonowscy
kostiumy, choreografia: Marek Stecko
współpraca scenograficzna: Alicja Patyniak
choreografia flamenco: Agata Makowska
choreografia pojedynków: Marek Julczewski

Spektakl Kwidam to 14. autorska premiera offowego "Teatru A". Po musicalach, spektaklach liturgicznych i widowiskach ulicznych przyszedł czas na spektakl dramatyczny, skupiony, nieomal kameralny, gdzie kolejna konwencja teatralna staje sie okazją do ponownego rozmawiania z widzem o sprawach najważniejszych.

Początki pracy nad spektaklem sięgają roku 2003, kiedy to w listopadzie zaprosiliśmy widzów do Ruin Teatru Miejskiego w Gliwicach na otwarty pokaz działań teatralnych pt "Rzeczy Ostatnie". 25-minutowa prezentacja została wtedy oparta na na tekstach starotestamentalnej Księgi Koheleta oraz na fragmentach moralitetu "Kwidam". W ciągu plastycznych, poetyckich obrazów opowiadaliśmy o nieuchronności przemijania, o wędrówce duszy po śmierci, o sądzie, niebie i piekle. Choć punktem wyjścia był średniowieczny moralitet - opowieść rozgrywała się w przestrzeni myślenia renesansowego w którym obok symboliki judeo-chrześcijańskiej pojawiały się obrazy mitologiczne, zaś całość miała w tle "Boską Komedię" Dantego i pytania o człowieka jako miarę wszystkich rzeczy.

Powracając po trzech latach do tamtego projektu zdecydowaliśmy się na odmienne potraktowanie tematu. Pozostał tamten, kulturowy i tematyczny horyzont - scenariusz spektaklu "Kwidam - Rzeczy Ostatnie" inspirowany staroangielskim moralitetem "Everyman", podejmujemy temat jakości ludzkiego życia i sądu dokonującego się nad człowiekiem po śmierci. Nadal mamy do czynienia z sytuacją typiczną: Kwidam znaczy Każdy.

Ale zanim życie zostanie poddane osądowi - trzeba je najpierw przeżyć. I tu mamy zupełnie nową, pierwszą, dominującą tym razem część przedstawienia. W teatralnej podróży najpierw idziemy krok w krok za Kwidamem - w naszym spektaklu synem hiszpańskiego kupca, któremu dane będzie w ponad godzinę trwającym przedstawieniu doświadczyć życia w całej jego intensywności. A że sceniczne życie potrzebuje adekwatnego kostiumu - wybraliśmy tym razem kostium barokowy, osadzając historię w połowie XVII w.

Barok, czas łapczywego przeżywania życia, bombastycznej sztuki, dekadencji czającej się za rozbuchaną, dynamiczną formą. Połowa XVII wieku w Hiszpanii - świadomość nieuchronnego przemijania niedawnej jeszcze świetności, pojedynki na szpady, dworskie bale, andaluzyjscy Cyganie, flamenco, teatralne ceremonie pogrzebowe, mistyczna żarliwość zreformowanej duchowości karmelitańskiej.... To wszystko próbujemy pomieścić w spektaklu, dając okazję naszemu bohaterowi do życia pełną piersią.

Życie. A potem śmierć i sąd. Podróż przez tajemnicze zaświaty w której również będziemy towarzyszyć Kwidamowi.

Szukając miejsca do realizacji projektu trafiliśmy w końcu do eklektycznych wnętrz gliwickiej Willi Caro. Skala obiektu spowodowała, iż gramy dla 50 osób, które razem z bohaterem wędrują po muzealnych salach. Trudno byłoby znaleźć lepsze dla tego przedsięwzięcia miejsce. Poruszamy się wszak nie w scenografii, a w autentycznym domu którego ściany były świadkiem prawdziwych, ludzkich historii. Przemierzamy wraz z Kwidamem piękne wnętrza, których zdobny wystrój świetnie koresponduje z pasją życia. I mamy szansę na to, aby nieomal od środka śledzić rozgrywające się wokół nas wydarzenia.

Spektakl zrealizowany przy współpracy finansowej Samorządu Miasta Gliwice, dziękujemy.

obsada

Piotr Chlipalski (Kwidam), Paulina Kolaska (Beatrycze), Małgorzata Grund, Magdalena Kocur, Grażyna i Leszek Styś, Marek Stecko, Marcin Wąsowski

oprawa muzyczna

Marcin i Jacek Dzwonowscy

video: Kwidam - Rzeczy Ostatnie, trailer (2006)

mpeg, 360x288 (43M)
XviD, 720x576 (79M)


Jeśli chcecie Państwo wesprzeć finansowo działalność Teatru „A” z Gliwic – można to zrobić wpłacając pieniądze na konto Stowarzyszenia Kulturalnego Pro – Scenium z Gliwic (prawnie reprezentującego Teatr „A”), koniecznie z dopiskiem: „na cele statutowe”
Dane do przelewu: · Stowarzyszenie Kulturalne Pro - Scenium · Gliwice, ul. Olchowa 48; 44-100 Gliwice · Pekao BP S.A. II Oddział w Gliwicach : 

95 1020 2401 0000 0202 0277 4990
© theatre A, ul. Olchowa 48, 44-100 Gliwice, PL · e-mail: biuro@teatr-a.art.pl · tel: +48 693 394 158
współpraca menadżerska: Kinga Zych · e-mail: managementconcert@o2.pl · tel: +48 696 015 368
---