nie_chciejcie_ojczyzny
aktualności     spektakle     inne     multimedia     o teatrze     kalendarium              english version


Nie chciejcie ojczyzny

plakat
scenariusz i reżyseria: Leszek Styś
muzyka: Sebastian Thiel
scenografia: Marci Dzwonowski, Teatr "A"
choreografia: Magdalena Cios, Jacek Szwesta (konsultacja artystyczna: Henryk Konwiński)chorepgrafia: Magdalena Cios, Jacek Szwesta (konsultacja artystyczna: Henryk Konwiński)
projekcje multimedialne: Mariusz Kozubek
pracownie: Angelika Chirowska, Małgorzata Grund, Grażyna Styś, Marcin Dzwonowski, Sebastian Rak

Nie chciejcie ojczyzny, która was nic nie kosztuje... - inscenizacja upamiętniająca 74 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

- w wykonaniu Teatru „A” z Gliwic i zaproszonych Gości

Zobowiązujący cytat w tytule, zaczerpnięty z papieskiego nauczania Jana Pawła II zainspirował twórców do podjęcia trudnego tematu patriotyzmu. Skąd intuicyjnie w nas się zdarza? (a przecież nie każdemu), dlaczego łatwiej krystalizuje się w sytuacji zagrożenia, walki o suwerenność?, dlaczego nie zawsze staje się synonimem odpowiedzialności? Odpowiedzialności za swój dom, za swoją wieś, miasto, państwo...

widowisko teatralne rządzi się swoimi prawami – zamiast filozoficznego (względnie filozofującego) dyskursu twórcy proponują historię Polski opowiedzianą w plastycznych obrazach. I znowu nie ma tu miejsca na systematyczny wykład, „upięty” w chronologię dziejów narodu, a raczej chęć dotknięcia kilku aspektów, bez których opis historyczny staje się jedynie ewidencją dynastycznych pretensji do tronu, stanu wojska i strategii wojennych, przyrostu naturalnego w danym stuleciu, czy też ilości ofiar kolejnej epidemii w Europie...

początek państwa, narodowe glorie i klęski, zdrada (stanu, państwa, rodziny), żywotna potrzeba „podnoszenia się z kolan” - to tematy, które wydają się uniwersalne, dając gwarancję prawdziwych emocji, budują ludzkie relacje. W ową narodową historię uwikłani zostają zwykli ludzie – w przedstawieniu reprezentują ich Ona i On – tańcząc (dosłownie) prywatną historię spotkania, zakochania, życiowych i wojennych perypetii, w które zostali uwikłani. Żyjemy na Śląsku, którego dzieje są bogatym zapisem takich „biograficznych uwikłań”.

W widowisku kontekst historyczny podejmowanych tematów (znalazło się również miejsce na kilka wątków gliwickich) pojawia się również w projekcjach multimedialnych, towarzyszących przedstawieniu. Całość widowiska dopowiada, czy też organizuje ilustracja muzyczna – w dużej części grana na żywo przez muzyka, który równocześnie komentuje w śpiewanych tekstach oglądane obrazy. Przygotowując plenerowe widowisko twórcy sięgają chętnie do dużych scenograficznych form, technik fire-show, kilku jednoczesnych przestrzeni gry.

premiera: 01.09.2013 r.; Plac Krakowski Gliwice

Przedsięwzięcie dofinansowane ze środków Samorządu Miasta Gliwice

obsada

Sylwia Kubacka – Werner (Ona); Jacek Szwesta (On); Sebastian Thiel (Bard) Angelika Chirowska, Małgorzata Grund, Magdalena Kocur, Grażyna Styś, Marcin Dzwonowski, Adam Bismor, Marek Stecko, Leszek Styś, gościnnie Katarzyna Kocur.Jeśli chcecie Państwo wesprzeć finansowo działalność Teatru „A” z Gliwic – można to zrobić wpłacając pieniądze na konto Stowarzyszenia Kulturalnego Pro – Scenium z Gliwic (prawnie reprezentującego Teatr „A”), koniecznie z dopiskiem: „na cele statutowe”
Dane do przelewu: · Stowarzyszenie Kulturalne Pro - Scenium · Gliwice, ul. Olchowa 48; 44-100 Gliwice · Pekao BP S.A. II Oddział w Gliwicach : 

95 1020 2401 0000 0202 0277 4990
© theatre A, ul. Olchowa 48, 44-100 Gliwice, PL · e-mail: biuro@teatr-a.art.pl · tel: +48 693 394 158
współpraca menadżerska: Kinga Zych · e-mail: managementconcert@o2.pl · tel: +48 696 015 368
---