peregrynacje
aktualności     spektakle     inne     multimedia     o teatrze     kalendarium              english version


Peregrynacje


plakat

scenariusz, reżyseria: Leszek Styś
muzyka:Jacek Dzwonowski
i Robert Gliński
kostiumy:Marek Stecko
scenografia: Małgorzata Baryła, Marek Stecko
Projekty graficzne: Baśka Wesołowska
premiera: 12 grudnia 2010 o godz. 18.00 na placu przy kościele p.w. Wszystkich Świętych w Gliwicach

"Peregrynacje" - Zimowe Widowisko Bożonarodzeniowe to artystyczne przedsięwzięcie gliwickiego Teatru "A", pomyślane jako widowisko plenerowe, prezentowane na przełomie roku kalendarzowego w kontekście okresu Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia. Jest to propozycja kulturalnego wydarzenia, które czerpiące z bogactwa bożonarodzeniowych tradycji i respektując warunki atmosferyczne, trafnie koresponduje z atmosferą coraz częściej rekultywowanych w Polsce jarmarków bożonarodzeniowych.

"Peregrynacje" to spektakl plastyczny, ilustrowany muzyką, dla którego kanwą staje się apokryficzna legenda o Czwartym Mędrcu ze Wschodu. Odnosząc się do ewangelicznych wydarzeń, opowiadających o okolicznościach narodzin Jezusa w Betlejem, spektakl opowiada historię Czwartego Mędrca - Artabana, który spóźnił się z pokłonem, "mitrężąc" po drodze czas na udzielanie pomocy napotkanym ludziom i czynienie dobra.

Tytuł spektaklu z łac. peregrinatio czyli: podróż, pielgrzymowanie, odwołuje się do żywotnej już w średniowieczu koncepcji homo viator, człowieka w drodze, w nieustannej pielgrzymce i równocześnie koresponduje z misją gliwickiego Teatru A jako "teatru w drodze".

Warstwę fabularną wspierają w spektaklu plastyczne formy sceniczne – odwołujące się w znacznym stopniu do ludowej recepcji bożonarodzeniowych wątków. Jest tu miejsce na prezentacje teatralnych tradycji gry z rzeźbą-marionetą, nawiązanie do tradycji stawiania szopek oraz prezentacji jasełek, a także zastosowanie tradycyjnych środków ekspresji teatru ulicznego - fireshow i efektów pirotechnicznych.

"Peregrynacje" spektakl uliczny, który ma skłaniać do chwili refleksji i wytchnienia w przedświątecznej "pogoni za sprawunkami", obiecuje opowieść ciepłą, radzącą sobie z najsroższym mrozem.

Spektakl dofinansowany został ze środków budżetowych Samorządu Miasta Gliwice oraz Urzędu Marszałkowskiego.

Premierowa inscenizacja "Peregrynacji" planowana jest w trzecią niedzielę Adwentu 12 grudnia 2010 o godz. 18.00 na placu przy kościele p.w. Wszystkich Świętych w Gliwicach (ul. Plebańska).


Dofinansowanie projektu:


projekt dofinansowany przez Samorząd Miasta GliwicePatroni medialni:


obsada

Zespół Teatru A

video: Peregrynacje

mpeg, 360x288 (11M)


Jeśli chcecie Państwo wesprzeć finansowo działalność Teatru „A” z Gliwic – można to zrobić wpłacając pieniądze na konto Stowarzyszenia Kulturalnego Pro – Scenium z Gliwic (prawnie reprezentującego Teatr „A”), koniecznie z dopiskiem: „na cele statutowe”
Dane do przelewu: · Stowarzyszenie Kulturalne Pro - Scenium · Gliwice, ul. Olchowa 48; 44-100 Gliwice · Pekao BP S.A. II Oddział w Gliwicach : 

95 1020 2401 0000 0202 0277 4990
© theatre A, ul. Olchowa 48, 44-100 Gliwice, PL · e-mail: biuro@teatr-a.art.pl · tel: +48 693 394 158
współpraca menadżerska: Kinga Zych · e-mail: managementconcert@o2.pl · tel: +48 696 015 368
---