poczatek
aktualności     spektakle     inne     multimedia     o teatrze     kalendarium              english version


Początek


plakat

scenariusz, reżyseria: Mariusz Kozubek
muzyka:Marcin Dzwonowski
kostiumy:Marek Stecko
scenografia: Teatr A choreografia: Teatr A premiera: 27 września (niedziela); g. 15:00; Scena Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II w Gliwicach.

     Początek to pierwszy spektakl przygotowywany w ramach cyklu przedstawień pod wspólną nazwą "Biblijny Teatr Dziecięcy". Projekt ma za zadanie zapoznać najmłodszego widza z biblijnymi treściami, niezmiennie obecnymi i aktualnymi w europejskiej kulturze.

     Początek opowiada biblijną historię opisaną w pierwszych rozdziałach Księgi Rodzaju: stworzenie świata, grzech pierwszych ludzi, zesłanie potopu, wreszcie cudowne ocalenie ludzi i zwierząt w arce Noego.

     Mimo poważnego tematu spektakl jest pogodny, uśmiechnięty, lekki i barwny. Jest w nim miejsce na elementy teatru lalkowego, trików "magicznych", improwizacji z widzami - Początek to spektakl w dużej mierze kreowany przez dzieci, zaproszone do współtworzenia opowiadanej historii. To także spektakl muzyczny - obok dialogów i gagów teatralną narrację prowadzą autorskie piosenki, śpiewane do wykonywanej na żywo muzyki.

     Przedstawienie, będąc adresowane do młodszych dzieci, jednocześnie zostało pomyślane jako spektakl familijny. Wiele tekstów i aluzji skierowanych jest wprost do dorosłego widza - jednocześnie nie zakłócając klarownego odbioru dzieła najmłodszym. Twórcy Początku liczą na to, że dorośli będą się nie mniej dobrze bawili na spektaklu niż ich podopieczni. I że także ich udziałem stanie się parę autentycznych doświadczeń i wzruszeń.

     Ponadto będąc przedstawieniem dla dzieci, autorzy spektaklu starali się je zrealizować "bez taryfy ulgowej". To w pełni autonomiczne, sceniczne dzieło, posługujące się bogatym językiem teatralnym, pełne podtekstów, wielopłaszczyznowe, próbujące na nowo czytać biblijną historię. Najmłodszy widz z pewnością nie "upupia" poważnych treści - wręcz przeciwnie: próba zobaczenia biblijnego przekazu przez wrażliwość i wyobraźnię dziecka pozwala w zupełnie nowej perspektywie doświadczyć znanych skądinąd treści. Konwencja zabawy, spontanicznej kreacji, żartu, slapstiku i groteski pomaga świeżo spojrzeć na teksty, traktowane często zbyt śmiertelnie poważnie.

Spektakl trwa około 70 minut.

obsada

Małgorzata Grund, Angelika Chirowska, Grażyna Styś, Marcin Dzwonowski, Leszek Styś

oprawa muzyczna

Marcin Dzwonowski

video: Początek

mpeg, 360x288 (8M)


Jeśli chcecie Państwo wesprzeć finansowo działalność Teatru „A” z Gliwic – można to zrobić wpłacając pieniądze na konto Stowarzyszenia Kulturalnego Pro – Scenium z Gliwic (prawnie reprezentującego Teatr „A”), koniecznie z dopiskiem: „na cele statutowe”
Dane do przelewu: · Stowarzyszenie Kulturalne Pro - Scenium · Gliwice, ul. Olchowa 48; 44-100 Gliwice · Pekao BP S.A. II Oddział w Gliwicach : 

95 1020 2401 0000 0202 0277 4990
© theatre A, ul. Olchowa 48, 44-100 Gliwice, PL · e-mail: biuro@teatr-a.art.pl · tel: +48 693 394 158
współpraca menadżerska: Kinga Zych · e-mail: managementconcert@o2.pl · tel: +48 696 015 368
---