wyszynski
aktualności     spektakle     inne     multimedia     o teatrze     kalendarium              english version


Życie jest większe od legend – widowisko upamiętniające 60-lecie osadzenia Kardynała Stefana Wyszyńskego w Prudniku


plakat
scenariusz i reżyseria na podstawie Zapisków więziennych Kardynała Stefana Wyszyńskiego: Leszek Styś
muzyka: Jacek Dzwonowski, Marcin Dzwonowski
scenografia: Leszek Styś; Marek Stecko; Teatr A
kostiumy: Marek Stecko; Teat A

Spektakl plenerowy, którego premiera zaplanowana przy Sanktuarium Św.Józefa w Prudniku – klasztorze OO.Franciszkanów, w którym przed 60-ciu laty na ponad rok został uwięziony Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński (było to trzecie miejsce odosobnienia; Prymas przebywał tu w okresie 06.10.1954 r. – 27.10.1955 r.). Spektakl osnuty przede wszystkim na Zapiskach więziennych Prymasa (oraz dokumentów historycznych, uzupełniających kontekst wydarzeń z lat 50-tych) – starając się tyleż opowiadać losy wybitnego człowieka, co dopytywać o korzenie i tożsamość polskiego społeczeństwa. W tym kontekście przywołanie wątków biografii Kardynała Stefana Wyszyńskiego wydaje się wyjątkowo trafiona, a 60-ta rocznica jego osadzenia w Prudniku koresponduje z bodaj najważniejszym okresem w życiu Prymasa, którego owocem były odnowione w 1955 r. Śluby Jasnogórskie, nawiązujące do ślubów złożonych przez króla Polski Jana Kazimierza we Lwowie w 1655 r. Wydarzenie z 1955 r., w zgodnej opinii historyków miało znacznie szersze, jak tylko religijne, znaczenie dla odnowy polskiego społeczeństwa. Owe wielkie wydarzenia znajdują swoje źródło w głębokich przemyśleniach Prymasa Wyszyńskiego, które dojrzewały między innymi w Prudniku.

Możliwość przygotowania spektaklu plenerowego – przy pełnej świadomości środków wyrazu uniwersalizujących historyczny przyczynek do dziejów Polski - in situ, w autentycznych plenerach klasztoru w Prudniku sprowokowała twórców do przygotowania widowiska o ludzkiej niezbywalnej potrzebie wolności, której (wydawałoby się – paradoksalnie) mimo związanych rąk i zakneblowanych ust nikt nam odebrać nie zdoła, jak długo pielęgnujemy wolność w sobie.

Wystawienia premierowe:

Sanktuarium Św. Józefa; Klasztor Zakonu Braci Mniejszych (Franciszkanów) - Prudnik Las 04/05.10.2014 r.

Spektakl powstał w ramach projektu dofinansowanego przez Samorząd Województwa Opolskiego.

obsada

Angelika Chirowska, Małgorzata Grund, Magdalena Kocur, Grażyna Styś
Marcin Dzwonowski, Marek Stecko, Leszek Styś
Fragmenty tekstów z Zapisków więziennych czyta – Ks. Tadeusz HryhorowiczJeśli chcecie Państwo wesprzeć finansowo działalność Teatru „A” z Gliwic – można to zrobić wpłacając pieniądze na konto Stowarzyszenia Kulturalnego Pro – Scenium z Gliwic (prawnie reprezentującego Teatr „A”), koniecznie z dopiskiem: „na cele statutowe”
Dane do przelewu: · Stowarzyszenie Kulturalne Pro - Scenium · Gliwice, ul. Olchowa 48; 44-100 Gliwice · Pekao BP S.A. II Oddział w Gliwicach : 

95 1020 2401 0000 0202 0277 4990
© theatre A, ul. Olchowa 48, 44-100 Gliwice, PL · e-mail: biuro@teatr-a.art.pl · tel: +48 693 394 158
współpraca menadżerska: Kinga Zych · e-mail: managementconcert@o2.pl · tel: +48 696 015 368
---